Ať už se jedná o připečenou mastnotu nebo zaschlé zbytky jídla, s houbičkou na nádobí a obyčejným saponátem příliš velkou parádu neuděláme. Často tak míříme do obchodu pro agresivní čističe, které sice špínu spolehlivě odstraní, ale nepříjemný umělý zápach cítíme po otevření trouby ještě několik dní. Navíc to ještě nemluvíme o dopadu na životní prostředí. Se silně znečištěnou troubou si přitom poradí i suroviny, které máme doma běžně v kuchyni, a jsou přitom zdravotně nezávadné.
Místo drahých čističů, které navíc nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí, si vystačíte s obyčejnou jedlou sodou. Ta má při úklidu univerzální použití a snadno si poradí se zašlou špínou, připečenou mastnotou nebo dokonce vodním kamenem. Jak tedy za pomoci jedlé sody odstranit právě připečenou mastnotu z vnitřku trouby?
Do misky dáme cca půl hrnku jedlé sody, do které přidáme polévkovou lžíci octa a vody. Vznikne hustá pasta, která bude díky přítomnosti octu trochu pěnit. Pastu za pomocí gumové rukavice nebo štětečku naneseme na postižená místa v troubě a necháme působit nejlépe do druhého dne. Proces se dá i urychlit, pokud troubu zapneme na nejnižší stupeň – pak bude trouba čistá už za necelou hodinu.
Mastnotu a připečeniny pak snadno odstraníme vlhkým hadříkem. Půjde to snadno dokonce i bez drátěnky a zbytečné námahy. Navíc budete mít jistotu, že nepoškrábete vnitřek trouby.
Stejně postupujte i při čištění dalších míst v troubě, jako jsou skleněná dvířka nebo grilovací mřížky. Ty je pak nejlepší vyjmout a čistit je samostatně, mastnota se tak snadněji odstraní. Ty před samotným čištěním ještě ponořte na pár minut do vařící vody a nechte mastnotu trochu odmočit. Pak už stačí sáhnout po houbičce a saponátu na nádobí.
Pokud máte podobný problém s mikrovlnou troubou, stačí do ní umístit misku s vodou, do které přidáme trochu citronové šťávy a troubu zapneme na pár minut.