Každá rostlina, plodící či neplodící, potřebuje občas přihnojit vhodným hnojivem. Podpoříme bujný a zdravý růst, úrodnost a celkově rostlině vytvoříme podmínky k úspěšnému růstu. Nechceme-li používat hnojiva průmyslová, můžeme vyrobit pro květiny důležitou výživu sami. Příprava není nic složitého a rostlinám dodáte dostatečnou výživu pro zdárný růst. K tomu potřebujeme úrodnou půdu. Jestli se rozhodnete hnojit za pomocí vlastnoručně vyrobených hnojiv, budete mít jistotu, že jste alespoň částečně omezili příjem škodlivých látek.
Vyrobte si kopřivovou jíchu. Její výroba vás přijde doslova na pár drobných, zvládnete ji snadno vyrobit doma a rostlinám dopřejete dostatek potřebných živin. Kopřivovou jíchu používali již naši předci a používá se dodnes. Jediným mínusem tohoto přírodního hnojiva je poměrně nepříjemný zápach, který vzniká při kvašení. Raději s tím tedy počítejte a nádobu s výluhem postavte na takové místo, kde vás zápach nebude obtěžovat.
Jak tedy na samotnou výrobu. Natrhejte kopřivy, nejlépe mladé. Pokud nejsou, nevadí. Nasekejte je na drobnější kousky, urychlíte kvašení a vložte do nádoby ve které budete nechávat jíchu kvasit. Nádobu byste měli naplnit kopřivami alespoň do poloviny. Použijte plastovou nebo skleněnou. Vhodné nejsou plechové kbelíky. Doplňte vodou. Ideální by byla voda dešťová. Nádobu přikryjte, ale pouze tak, aby dovnitř mohl pronikat vzduch. Ideální bude postavit naloženou jíchu na slunce. Jícha vám vykvasí minimálně o dva týdny dříve, než ve stínu. Hmotu občas promíchejte. Konec kvašení poznáte podle toho, že výluh nepění a získal tmavou barvu.
Takto vyrobené přírodní hnojivo dodá rostlinám dusík a důležité minerální látky. Při použití vezměte na vědomí, že i tímto hnojivem můžete rostliny předávkovat nebo spálit. Je tedy nutné roztok naředit ve správném poměru. Nejčastěji ředíme jedna ku deseti. Nechcete-li čekat několik týdnů než si vlastní výluh vyrobíte, můžete použít kopřivový nálev.